HARSTAD FESTIVALEN 2026
I år var det 17 stykk som deltok på Harstad festivalen.
Det var 2 damer, 1 junior, 6 herrer og 8 seniorer fra Harstad, Trondheim, Tromsø, Sørøya, Oslo og Nordvegen HK.
Det ble veid inn 643,35kg på Fredagen.
Vi brukte 4 båter. Sandvikskjær, Embla, Baltus og Storholmen.
Nokk ett år gikk vi ut fra kulturhuskaien. Denne kaien er fin både for store og små båter. De mindre båtene kan legge til ved flytebryggen og større båter kan legge seg til storkaien. Kaien ligger midt i Harstad ved hotellene og festlokalet vårt. Det bare noen minutters gange fra hotell til kaien.
Før utror hadde deltagerne anledning til å handle sild til agn av Roger fra Gapahuken.
Deltagerne kunne også melde på 2-mannslag.
Etter ett kort fiskeskippermøte var vi klar til å dra ut på havet.
Tidligere år har de fleste båtene gått ut mot Harstadgrunnen og Mefjæringen, men i år var det lite fisk å se der under prøvefiske dagen før.
Båtene dro i forskjellig rettning i år. 1 båt gikk mot Stangnes, 1 gikk ut mot Rolla, 1 gikk ut mot kjøtta og Åkerøya, mens den siste ble liggende like utenfor Harstad å fiske.
Båten som gjorde det best denne dagen var uten tvil Sandvikskjær. Den ble liggende like utenfor Harstad å fiske hele fisketiden og dro 474,90 kg på 4 fiskere. Noe som gir ett snitt på 118,73 kg pr fisker.
Båten Embla kom på 2.plass med totalfangst på 70,70 kg. Noe som gav et snitt på 17,67kg pr fisker om bord.
Båten Baltus kom på 3.plass med totaltfangst på 43,85kg. Dette gav ett snitt på 10,96kg pr fisker.
Båten Storholmen kom på 4.plass med totalfangst på 53,90kg. Noe som gir ett snitt på 10,78kg pr fisker.
Når fisket var ferdig returnerte båtene til havnet og vi veide inn fangsten til hver enkelt deltaker på kaien. På kaien blir fisken kontrollert at den ikke er under mistemål og at den er bløgga.
Etter fisken er veid står sløyegjengen klar til å sløye, skylle og sortere fisken.
Den blir så lagt på is før den blir kjørt til Svolvær på nærmeste fiskemottak som er 170km unna. Vi har heldigvis en god dialog med mottaket og får låne både kar og is av dem til festivalen.
Resultatlister Fredag
54 internasjonale sjøfiskefestival
På lørdag var det 17 fiskere som deltok.
Det var 2 damer, 1 junior, 6 herrer og 8 seniorer fra Harstad, Trondheim, Oslo, Sørøya, Tromsø og Nordvegen HK.
Lørdagen veide vi inn 868,35kg.
Vi brukte de samme båtene både fredag og lørdag. Baltus, Embla, Storholmen og Sandvikskjær.
Også på Lørdag gikk vi ut fra Kulturhuskaien.
Det ble holdt et kort fiskeskippermøte og vi ønsket hverandre lykke til og skitt fiske.
De fleste hadde bestemt seg for å ligge like utenfor Harstad slik Sandvikskjær gjorde på Fredagen.
De fleste båtene lå ut mot Tuvholmen. Embla ble liggende mer mot land mot Trondens. Fisket var bra og det ble dratt opp blant annet sei, torsk, hyse, brosme og uer.
Vi fikk fisk fra cirka 20 meter og ned til over 100 meters dybde. Seien kunne man få både grunt og dypt. Torsken fikk vi som regel litt dypere.
På lørdag var det litt mere jevnt med fisk på båtene. Den båten som gjorde det best var Embla. Den fisket 269,25kg. Noe som gav ett snitt på 67,31kg pr deltager.
Båt nummer 2 ble gårdagens suverene vinner Sandvikskjær. Den fisket 196,60kg, som gav et snitt på 49,15kg pr deltager.
Båt nummer 3 blei Baltus. Den fisket 192,70kg. Det gav ett snitt på 48,18kg pr deltager.
4 plassen gikk til Storholmen. Den fikk 209,80kg. Det gav ett snitt på 41,96kg pr deltager.
Etter endt fiske var det tilbake til kulturhuskaien for innveiing og kontroll av fisken.
Sløyegjengen fikk greit med arbeid i dag. Det blei tatt opp mer fisk på lørdag enn fredagen.
Det blei tatt noen store fisker på lørdag. Den største var det Sven Solbakken fra Oslo HK som fikk. Han fikk en torsk på 16,03kg.
Sigurd Smoland fra Trondheim HK fikk en kveite på 8,60kg.
Etter at alle hadde veid inn fisken og sløying, skylling og sortering av fisk var ferdig og fisken var sendt til Lofoten for levering, så kom brannvesnet å hjalp oss med å vaske kaien etter oss. Det blir fort litt grisete når vi holder på med fisk på kaien. Da er det greit at det kommer folk med skikkelig utstyr og gjør rent etter oss.
Når vi var ferdig på kaien, gikk turen videre til premieutdeling og middag. Dette ble holdt i Losjen som er samme plass som tidligere år.
Maten var fra Torbjørns catering. Noe av det som ble servert var karbonader og kylling, reker og diverse annet fra havet som sild og laks. Diverse kjøttpålegg, eggerøre og salater.
Etter maten var det tid for premieutdeling og så fest.
Premiene var i år som årene før fra Gapahuken. Premien bestod av blant annet kniver og diverse fiskeutstyr. Vi premierte både for fredag og lørdag.
Vinnerne på Fredag var John Eilif Johansen fra Harstad HK med 133,30kg.
Beste 4-mannslag fredag var ett Harstadlag med 203,95kg til sammen. Laget bestod av John Eilif Johnsen, Svein Sellevold, Judith Larsen og Kristian Waage.
Beste båt blei Sandvikskjær med 474,90kg.
Beste 2-mannslag var ett Trondheimslag med brødrene Svein Erling og Sigurd Smoland. De fikk til sammen 147,10kg
Største fisk fikk var det Sigurd Smolan fra Trondheim HK som fikk. Han fikk en sei på 8,90kg.
Resultater for Lørdag:
Beste fisker ble Knut Arne Røyne fra Trondheim HK. Han fikk 105,55kg.
Beste 4-mannslag ble ett blandet lag med Frode Lerstein fra Sørøya HK, Sigurd Smoland, Svein Erling Smoland og Knut Arne Røyne fra Trondheim HK. De fikk 289,20kg. De vant også 4-mannslag over 2 dager med en totalfangst på 455,15 kg.
Beste 2-mannslag ble Kristian Waage fra Harstad HK og Frode Lerstein fra Sørøya HK. De fikk 137,50kg til sammen.
Beste båt ble Embla. Den fikk 269,25kg
Største fisk fikk Sven Halvor Solbakken fra Oslo HK. Det var en torsk på 16,03kg. Dette ble også den største fisken som ble tatt over to dager i Harstad.
Kong Neptun med sine terner stod for premieutdelingen til den beste fiskeren fredag og lørdag.
Resultat lister Lørdag
4-mannslag Lørdag
4-mannslag totalt over 2 dager















































