Tekst Per Moen, Båstad HK. Foto: Per Moen og Christer Wiik-Nielsen
Det var meldt flott vær, men vi som bodde på Solviken Camping i nærheten fikk oppleve et kraftig tordenvær med regn på natta. Men som om den dyktige arrangøren skulle ha regissert det selv, så var det nesten ikke vind og fine forhold ved frammøte på kaia. Vi var nå 50 fiskere, 6 flere enn i fjor. Sist vi var her i 2017 var det rekordmange fiskepoeng i artskonkurransen. Vinnerpoengsummen var på hele 258 poeng (Robin Ødegård, Ski HK), og åtte fiskere hadde over 200 poeng. Vi var spent på hvordan det ville gå i år. Her er det et ganske fast mønster når artsfisket planlegges. Hvert år starter så godt som alle på grunnene utenfor Rauer, for så å gå inn til øya og fiske i en av vikene der på slutten av dagen.
Båtene var trukket ferdig, og det var klart for utror. En av våre fiskere i Båstad HK, André Martinsen har funnet fram til en spesiell perlesammensetning som lokkemiddel, noe fiskene synes å ha fått som favoritt blant de mange tacklene som var i vannet. Han var ganske suveren på sin båt Østhavn, og var for alle båtene sett samlet også den som klarte å sveive opp fisker som i sum gav flest fiskepoeng for dagen. André forteller: «Jeg var på Østhavn, og sto bakerst på babord side. Vi begynte ute på Bjørnen, og startet på toppen og driftet utover for hvert flytt. Der var vi i omkring en og en halv time, og jeg tok tre gylter, noen sypiker, bergnebb og nesten full kvote med makrell. Vi gikk så inn til Rauer, og prøvde på nordsida av spissen. Der ble det tatt kutlinger, sypiker og flatfisk. Etter ca. 20 min. dro vi så inn i bukta der de andre båtene lå, og fisket der resten av tida. Der ble det tatt kutlinger (flere enn kvoten) og flatfisk, og jeg fikk også full kvote for sypiker og bergnebb da vi lå nærme det bratte berget. Det ble flere flyndrer og en knurr, men jeg fikk ikke fløyfisk. Plassen bak i båten var flott. Jeg kunne fiske på begge sider av båten, og behøvde ikke fiske med snøret under båten om vi driftet i ulike retninger. Og det var moro at alle på laget mitt viste seg å ha fisket godt. Klubben vår gjorde det denne dagen også veldig bra. Det er ellers alltid trivelig å sosialt å komme til Engelsviken. Her er det aldri noe tull med arrangementet, og vi var også veldig heldige med været, særlig nå på søndag.»
I herreklassen sørget Kjetil Langvatn for at Båstad HK fikk dobbeltseier, og på tredjeplass fulgte Hans Martin Hofgaard, Fredrikshald HK. I juniorklassen klatret Christian Y. Berg Olsen, Oslo oppover i sammenliknet med mengdefisket fra dagen før, og vant klassen. Han hadde hard konkurranse fra Tobias Baltzersen, Båstad HK som kom 7 poeng bak. På tredjeplass finner vi Peter Solberg fra arrangørklubben, Sarpsborg HK. I seniorklassen klarte også Båstad HK dobbeltseier ved Arne Reitan og Morten Hvam. På tredjeplass finner vi Arne Bergstrøm, Sarpsborg HK. (I parentes kan jeg skyte inn at det begynner å bli noe skjev fordeling i antall premier i herreklassen og seniorklassen, noe forbundet kanskje bør ta opp. Jeg nevner ikke her dameklassen og juniorklassen. I dette tilfellet i Engelsvikenfestivalen fikk 35,7 % av herrene premie mot 21,4 % av seniorene.)






I dameklassen skjedde det store ting. Hjørdis van Nes, Ski HK vant klassen sin og manglet bare fattige to poeng på å ta totalseieren i festivalen. Hjørdis forteller: «Det er lenge siden jeg har vært med å fisket. Det var veldig gøy å være med igjen på lørdag, men jeg var litt for sliten etter fisket da til å binde noe nytt til denne dagen. Jeg tok fram det jeg brukte for seks år siden da jeg var veldig aktiv. Vi (Gråmåsen) dro utover til Bjørnen. Der var makrellen, og jeg fylte nesten kvoten før jeg satset på å fiske ved bunnen etter annen fisk. Jeg fikk opp en blåstål, en brungylt og bergnebb samt torsk som ikke telte med i konkurransen. Jeg syntes det nappet nesten hele tiden. Vi flyttet så til en annen grunne (Fjellgrunnen), og der ble det flere bergnebb, og småsei, og noen sypiker. Det gikk i ett! Jeg ville gjerne fylle bergnebbkvoten, men da ville de andre innover, og vi stoppet i den vanlige bukta på Rauer. Der gikk jeg for å ta flatfisk, men det tackelet jeg brukte likte fløyfisken også. Jeg fikk opp tre fløyfisk i første omgang. På slutten prøvde jeg å fylle flatfiskkvoten, og det gikk etter hver bra. Jeg og Jon Anders (Ihlen) hadde ellers en intern familiekonkurranse. Han hadde fire fløyfisk, og jeg bare tre. Men helt på slutten fikk også jeg opp den fjerde. Og jeg slo han totalt selv om han også fisket godt (nr. 4 i herreklassen). Jeg følte meg veldig heldig med trekningen på båten der jeg hadde en fin plass framme i baugen. Jeg fisket 90% av tida med råreke inne i bukta, og små makrellbiter for å holde rekene på kroken. Jeg lyktes også med litt kokt reke. Jeg brukte kroker med størrelse 10, 12 og 14, en liten selvlysende perle og noe rødt eller gult. På slutten sleit jeg sund en del tackler, og fikk et nytt av Jon Anders til erstatning.
Jeg syntes det var et flott arrangement, og de var svært så effektive med rask premieutdeling. Og vi hadde også tid til å skravle og kose oss i det fine været. Dette frister veldig til gjentagelse!»
På de neste plassene i dameklassen fulgte Torunn Handeland, Trondheim HK, og Linda Arnesen, Oslo HK.
Når det gjelder lagkonkurransen, var for andre dag på rad Team Normark, Båstad suverene. De vant med 148 poengs margin til Ski 1, og hadde vunnet selv med 3 mann på laget. Alle de fire på laget, André Martinsen, Kjetil Langvatn, Knut- Ole Haug og Jarle Reitan var igjen blant de ti beste i herreklassen. På tredjeplass i lagkonkurransen finner vi Oslo 1.
I storfiskkonkurransen, om vi kan kalle konkurransen det når en ikke satser på stor fisk og bruker små kroker, har vi vinneren Roar Nilsen, Sarpsborg HK med en makrell på 0,66 kg. Av de tre premierte finner vi videre Turid Strand, Sarpsborg HK, og Jarle Reitan, Båstad HK.



Når det gjelder beste fisker over to dager, alle klasser sett samlet, vant Kjetil Langvatn, Båstad HK klart med en førsteplass og en tredjeplass, dvs. plassiffer 4. Det er sterkt. Det kan ellers også sies at Båstad HK hadde nok en stor dag på havet med dobbeltseier på to av båtene, seier på den tredje og andreplass på den fjerde. Videre hadde klubben som nevnt dobbeltseier i både herreklassen og seniorklassen, og andreplass for juniorer. Sant nok hadde klubben også den største troppen i begge festivalene i Engelsviken. Hva med også å stille med flere fra de andre klubbene neste år?
Avslutningsvis vil vi takke Sarpsborg HK for flotte arrangementer over to dager!
Viser ellers til resultater og bilder.
Resultater blant 28 herrer, 5 damer, 3 juniorer og 14 seniorer, 50 i alt
HERRER | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Navn og klubb | Båt | Poeng | ||
1 | André Martinsen, Båstad | Østhavn | 172 | ||
2 | Kjetil Langvatn, Båstad | Gråmåsen | 164 | ||
3 | Hans Martin Ødegaard, Fredrikshald | Gråmåsen | 155 | ||
4 | Jon Anders Ihlen, Ski | Gråmåsen | 146 | ||
5 | Bjørn Bakkelid, Oslo | Gråmåsen | 145 | ||
6 | Knut-Ole Haug, Båstad | Lom | 138 | ||
7 | Karl Nilsen, Oslo | Gråmåsen | 134 | ||
8 | Christer Wiik-Nielsen, Båstad | Skogholm | 133 | ||
9 | Jarle Reitan, Båstad | Skogholm | 132 | ||
9 | Robin Ødegård, Ski | Gråmåsen | 132 | ||
11 | Tor Arne Rygg, Oslo | Skogholm | 125 | ||
12 | Lars Hellum. Oslo | Lom | 124 | ||
13 | Raymond Danielsen, Fredrikshald | Lom | 122 | ||
14 | Jostein Nybakke, Båstad | Østhavn | 120 | ||
15 | Roar Grønås, Fredrikshald | Gråmåsen | 119 | ||
16 | Marius H. Hansen, Ski | Østhavn | 118 | ||
17 | Thomas Løland, Ski | Lom | 114 | ||
18 | Martin Gundersen, Ski | Østhavn | 105 | ||
19 | Asbjørn Johansen, Fredrikshald | Lom | 98 | ||
20 | Carl Stiegler, Båstad | Østhavn | 95 | ||
21 | Meik Weidner, Ski | Lom | 91 | ||
22 | Erling Brandsrød, Sarpsborg | Gråmåsen | 89 | ||
23 | Roar Nilsen, Sarpsborg | Skogholm | 82 | ||
24 | Are Andersen, Torungen | Østhavn | 75 | ||
25 | Tore Hermanseter, Båstad | Lom | 71 | ||
26 | Jan Ekenes, Fredrikshald | Skogholm | 67 | ||
27 | Richard Sjursen, Oslo | Skogholm | 56 | ||
28 | Morten Østli, Aurskog-Høland | Lom | 21 | ||
DAMER | |||||
Nr. | Navn og klubb | Båt | Poeng | ||
1 | Hjørdis van Nes, Ski | Gråmåsen | 170 | ||
2 | Torunn Handeland, Trondheim | Lom | 123 | ||
3 | Linda Arnesen, Oslo | Skogholm | 79 | ||
4 | Gro Anita Halstvedt, Båstad | Østhavn | 77 | ||
5 | Turid Strand, Sarpsborg | Skogholm | 40 | ||
JUNIORER | |||||
Nr. | Navn og klubb | Båt | Poeng | ||
1 | Christian Y. Berg Olsen, Oslo | Skogholm | 109 | ||
2 | Tobias Baltzersen, Båstad | Skogholm | 102 | ||
3 | Peter Solberg, Sarpsborg | Gråmåsen | 36 | ||
SENIORER | |||||
Nr. | Navn og klubb | Båt | Poeng | ||
1 | Arne Reitan, Båstad | Gråmåsen | 106 | ||
2 | Morten Hvam, Båstad | Grtåmåsen | 99 | ||
3 | Arne Bergstrøm, Sarpsborg | Lom | 90 | ||
4 | Odd Langeid, Oslo | Østhavn | 79 | ||
5 | Tor Barm, Fredrikshald | Gråmåsen | 77 | ||
6 | George Halsey, Fredrikshald | Lom | 74 | ||
7 | Hans Hoffgaard, Fredrikshald | Skogholm | 73 | ||
8 | Bjørn Strand, Sarpsborg | Gråmåsen | 71 | ||
9 | Thor Sletmo, Ski | Østhavn | 66 | ||
10 | Per Moen, Båstad | Skogholm | 49 | ||
11 | Thor Boger, Oslo | Lom | 48 | ||
12 | Johan Winge, Oslo | Skogholm | 43 | ||
13 | Fred Mørstad, Ski | Østhavn | 40 | ||
14 | Paal Haaberget, Ski | Gråmåsen | 38 | ||
Slik gikk det på de ulike båtene: | |||||
1) | Gråmåsen Gjennomsnittpoeng: 112,1 | ||||
Nr. | Navn og klubb | Poeng | |||
1 | Hjørdis van Nes, Ski | 170 | |||
2 | Kjetil Langvatn, Båstad | 164 | |||
3 | Hans Martin Hofgaard, Fredrikshald | 155 | |||
4 | Jon Anders Ihlen, Ski | 146 | |||
5 | Bjørn Bakkelid, Oslo | 145 | |||
6 | Karl Nilsen, Oslo | 134 | |||
7 | Robin Ødegård, Ski | 132 | |||
8 | Roar Grønås, Fredrikshald | 119 | |||
9 | Arne Reitan, Båstad | 106 | |||
10 | Morten Hvam, Båstad | 99 | |||
11 | Erling Brandsrød, Sarpsborg | 89 | |||
12 | Tor Barm, Fredrikshald | 77 | |||
13 | Bjørn Strand, Sarpsborg | 71 | |||
14 | Paal Haaberget, Ski | 38 | |||
15 | Peter Solberg, Sarpsborg | 36 | |||
2) | Østhavn | ||||
Gjennomsnittspoeng: 94,7 | |||||
Nr. | Navn og klubb | Poeng | |||
1 | André Martinsen, Båstad | 172 | |||
2 | Jostein Nybakke, Båstad | 120 | |||
3 | Marius H. Hansen, Ski | 118 | |||
4 | Martin Gundersen, Ski | 105 | |||
5 | Carl Stiegler, Båstad | 95 | |||
6 | Odd Langeid, Oslo | 79 | |||
7 | Gro Anita Halstvedt, Båstad | 77 | |||
8 | Are Andersen, Torungen | 75 | |||
9 | Thor Sletmo, Ski | 66 | |||
10 | Fred Mørstad, Ski | 40 | |||
3) | Lom | ||||
Gjennomsnittspoeng: 92,8 | |||||
Nr. | Navn og klubb | Poeng | |||
1 | Knut-Ole Haug, Båstad | 138 | |||
2 | Lars Hellum, Oslo | 124 | |||
3 | Torunn Handeland, Trondheim | 123 | |||
4 | Raymond Danielsen, Fredrikshald | 122 | |||
5 | Thomas Løland, Ski | 114 | |||
6 | Asbjørn Johansen, Fredrikshald | 98 | |||
7 | Meik Weidner, Ski | 91 | |||
8 | Arne Bergstrøm, Sarpsborg | 90 | |||
9 | George Halsey, Fredrikshald | 74 | |||
10 | Tore Hermanseter, Båstad | 71 | |||
11 | Thor Boger, Ski | 48 | |||
12 | Morten Østli, Aurskog-Høland | 21 | |||
4) | Skogholm | ||||
Gjennomsnittspoeng: 83,8 | |||||
Nr. | Navn og klubb | Poeng | |||
1 | Christer Wiik-Nielsen, Båstad | 133 | |||
2 | Jarle Reitan, Båstad | 132 | |||
3 | Tor Arne Rygg, Oslo | 125 | |||
4 | Christian Y. Berg Olsen, Oslo | 109 | |||
5 | Tobias Baltzersen, Båstad | 102 | |||
6 | Roar Nilsen, Sarpsborg | 82 | |||
7 | Linda Arnesen, Oslo | 79 | |||
8 | Hans Hofgaard, Fredrikshald | 73 | |||
9 | Jan Ekenes, Fredrikshald | 67 | |||
10 | Richard Sjursen, Oslo | 56 | |||
11 | Per Moen, Båstad | 49 | |||
12 | Johan Winge, Oslo | 43 | |||
13 | Turid Strand, Sarpsborg | 40 | |||
LAG blant i alt 13 | |||||
Nr. | Navn | Navn | Poeng | Totale p. | |
1 | Team Normark, Båstad | André Martinsen | 172 | 606 | |
Kjetil Langvatn | 164 | ||||
Knut-Ole Haug | 138 | ||||
Jarle Reitan | 132 | ||||
2 | Ski 1 | Jon Anders Ihlen | 146 | 458 | |
Robin Ødegård | 132 | ||||
Thomas Løland | 114 | ||||
Thor Sletmo | 66 | ||||
3 | Oslo 1 | Bjørn Bakkelid | 145 | 450 | |
Tor Arne Rygg | 125 | ||||
Lars Hellum | 124 | ||||
Richard Sjursen | 56 | ||||
4 | Fredrikshald 1 | Hans Martin Hofgaard | 155 | 439 | |
Roar Grønås | 119 | ||||
Asbjørn Johansen | 98 | ||||
Jan Ekenes | 67 | ||||
5 | Båstad 1 | Christer Wiik-Nielsen | 133 | 436 | |
Arne Reitan | 106 | ||||
Tobias Baltzersen | 102 | ||||
Carl Stiegler | 95 | ||||
6 | Oslo 2 | Karl Nilsen | 134 | 401 | |
Christian Y. Berg Olsen | 109 | ||||
Linda Arnesen | 79 | ||||
Odd Langeid | 79 | ||||
7 | Ski 2 | Marius H. Hansen | 118 | 352 | |
Martin Gundersen | 105 | ||||
Meik Weidner | 91 | ||||
Paal Haaberget | 38 | ||||
8 | Fredrikshald 2 | Raymond Danielsen | 122 | 346 | |
Tor Barm | 77 | ||||
George Halsey | 74 | ||||
Hans Hofgaard | 73 | ||||
9 | Båstad 2 | Jostein Nybakke | 120 | 339 | |
Morten Hvam | 99 | ||||
Tore Hermanseter | 71 | ||||
Per Moen | 49 | ||||
10 | Mix 1, Trondheim, Torungen, | Torunn Handeland | 123 | 309 | |
Sarpsborg | Are Andersen | 75 | |||
Bjørn Strand | 71 | ||||
Turid Strand | 40 | ||||
11 | Sarpsborg 1 | Arne Bergstrøm | 90 | 297 | |
Erling Brandsrød | 89 | ||||
Roar Nilsen | 82 | ||||
Peter Solberg | 36 | ||||
12 | Mix 2, Ski, Aurskog-Høland, Oslo | Hjørdis van Nes | 170 | 282 | |
Thor Boger | 48 | ||||
Johan Winge | 43 | ||||
Morten Østli | 21 | ||||
13 | Mix 3, Båstad, Ski | Gro Anita Halstvedt | 77 | 117 | |
Fred Mørstad | 40 | ||||
– | – | ||||
– | – | ||||
Innveide fisker: | |||||
Nr. | Navn og fiskeklubb | Fiskeslag | Kg | ||
1 | Roar Nilsen, Sarpsborg | Makrell | 0,66 | ||
2 | Turid Strand, Sarpsborg | Makrell | 0,58 | ||
3 | Jarle Reitan, Båstad | Makrell | 0,5 |